- Input power factor correction
- Optional isolation transformer available
- Emergency power off (EPO) function (Optional)
- Customized Specifications Available (On request)
Single Phase UPS Online UPS – Long Battery Backup 1KVA to 3KVA
The Giarpee Online UPS – Long Battery Backup 1KVA to 3KVA is a True Online UPS with Double Conversion Technology. It is designed to deliver unmatched performance based on its proprietary microprocessor-based control algorithm. It provides constant output free from electrical noise and ensures highest reliability of connected equipment over a wide input supply range.…
| Rating | 1KVA to 3KVA |
|---|---|
| Technology | True Online UPS with Double Conversion Technique |
| Design | IGBT-PWM based Rectifier and Inverter Operation |
| Input Voltage Range | 160 – 290 V |
| Input Power Factor | 40 – 70 Hz |
| Output Voltage | 208/220/230/240 V ± 1% |
| Output Wave Form | 47-53 Hz (Synchronized), 50 ± 0.1 Hz (Battery Mode) |
| Output Wave Form | Pure Sinewave |
| AC – AC Efficiency | Upto 94% |
| Battery Charging | 1A/2A/4A/6A |
| Major Protections | High/Low Cut-off, Overload, Battery Deep Discharge |





