- Wide input voltage (110 V – 300 V)
- Converter mode available
- ECO mode for energy saving (1-3KVA)
- Generator compatible
- Smart SNMP, USB/RS-232 Connectivity (Optional)
- Comprehensive display of UPS Parameters
- Ease of monitoring and access of UPS status
- Input power factor correction
- Optional isolation transformer available
- Emergency power off (EPO) function (Optional)
- Customized Specifications Available (On request)
Single Phase UPS Online UPS | Built in Battery 3KVA
The Giarpee Online UPS | Built in Battery 3KVA is a True Online UPS with Double Conversion Technology. It is designed to deliver unmatched performance based on its proprietary microprocessor-based control algorithm. It provides constant output free from electrical noise and ensures highest reliability of connected equipment over a wide input supply range. It is…
| Rating | 3 KVA |
|---|---|
| Technology | True Online UPS with Double Conversion Technique |
| Design | IGBT-PWM based Rectifier and Inverter Operation |
| Input Voltage Range | 160 -290 V |
| Input Power Factor | = 0.99 |
| Output Voltage | 208/220/230/240 V ± 1% |
| Output Frequency | 47-53 Hz (Synchronized), 50 ± 0.1 Hz (Battery Mode) |
| Output Wave Form | Pure Sinewave |
| AC – AC Efficiency | Upto 94% |
| Battery Charging | 1A/2A |
| Major Protections | High/Low Cut-off, Overload, Battery Deep Discharge |







