-
- Microprocessor control Guarantees Reliability
- AVR & High-Low Voltage Protection
- No Load Cut-off (Green) Function
- Off-Mode (Night) charging
- Auto Restart Function
- Built-in or External Battery Options available
- USB/RS-232 communications (Optional)
- 3 Stage charging design for optimized battery performance
- Zero Cross Relay Switching Technique
- Customized Specifications Available (on request)
Line Interactive UPS 600VA
The Arrow Line Interactive UPS 600VA has a microprocessor-based design for high reliability and accuracy. Its fan-less design and high frequency components ensure silent operations. Range: 600 VA Models: 600 VA Power Factor: 0.6 VDC: 12VDC Application: Offices, Desktop. CCTV Camera
| Rating | 600 VA |
|---|---|
| Technology Mains Mode | Line Interactive Automatic Voltage Regulation |
| Technology – Battery Mode | MOSFET-PWM based Inverter Operation |
| Input Voltage Range | 140 – 300 V |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Output Voltage | 230 V |
| Output Wave Form | Modified Sine-wave (Battery Mode) |
| Battery Backup | Yes |
| Major Protections | High/Low Cut-off, Overload, Battery Deep Discharge |
| Communication Option | RS 232 (Optional) |
| Operating Temperature | 0 – 45 ° C |






