- Advanced Digital Integrated Circuit based control
- Boost and Buck AVR for Voltage Stabilization
- High-Low Voltage Protection
- Built-in Cold Start function
- Auto Restart while AC is recovering
- Built-in or External Battery Options available
- USB/RS-232 communications (Optional)
- 3 Stage charging design for optimized battery performance
- Zero Cross Relay Switching Technique
- Wide Input Voltage Range
- Customized Specifications Available (on request)
Line Interactive UPS 2000VA
The Giarpee Line Interactive UPS 2000VA has a microprocessor-based design for high reliability and accuracy. Its legendary performance helps to maintain business continuity and increase productivity. Range: 2000VA Models:2000VA Power Factor: 0.6VC VDC: 12VDC Application: Offices, Desktops, CCTV Camera
| Rating | 2000 VA |
|---|---|
| Technology Mains Mode | Line Interactive Automatic Voltage Regulation |
| Technology – Battery Mode | MOSFET-PWM based Inverter Operation |
| Input Voltage Range | 150 -290 V |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Output Voltage | 230 V |
| Output Wave Form | Modified Sine-wave (Battery Mode) |
| Battery Backup | Yes |
| Major Protections | High/Low Cut-off, Overload, Battery Deep Discharge |
| Communication Option | RS 232 (Optional) |
| Operating Temperature | 0 – 45 ° C |







