- Microprocessor control Guarantees Reliability
- AVR & High-Low Voltage Protection
- No Load Cut-off (Green) Function
- Off-Mode (Night) charging
- Auto Restart Function
- Built-in or External Battery Options available
- USB/RS-232 communications (Optional)
- 3 Stage charging design for optimized battery performance
- Zero Cross Relay Switching Technique
- Customized Specifications Available (on request)
Rack Mount UPS 1KVA to 30KVA
The Giarpee Rack Mount UPS 1KVA to 30KVA has a microprocessor-based design for high reliability and accuracy. Its fan-less design and high frequency components ensure silent operations. Models: 1KVA to 30KVA Range: 1KVA to 30KVA Power Factor: 0.9 VDC: 360/384 VDC Application: Healthcare Equipment, Industrial, Data Center, Pharma Equipment, Computer Industry
| Rating | 1 – 30 KVA |
|---|---|
| Technology | TTrue Online Double Coversion |
| Design | DSP Technology and Guarantees High Performance with active Input APFC |
| Input Voltage Range | 160 – 290 V |
| Input Power Factor | =0.99 |
| Output Voltage | 208/220/230/240 V ± 1% |
| Output Frequency | 47-53 Hz (Synchronized), 50 ± 0.1 Hz (Battery Mode) |
| Output Wave Form | Pure Sinewave |
| AC – AC Efficiency | Upto 94% |
| Battery Charging | 1A/2A/4A |
| Major Protections | High/Low Cut-off, Overload, Battery Dee |






